ZAR: BANK CENTRALNY PODEJMIE DZIŚ DECYZJĘ O KOLEJNYM KROKU PRZECIWKO ROSNĄCEJ INFLACJI

„Dzień przed dzisiejszym posiedzeniem dotyczącym polityki pieniężnej opublikowane wczoraj dane o inflacji potwierdziły, że bank centralny Republiki Południowej Afryki (SARB) stoi w obliczu dalszego wzrostu stóp inflacji”, wyjaśnia Elisabeth Andreae, analityk walutowy i EM w Commerzbanku.


„Podobnie jak większość analityków ankietowanych przez Bloomberg spodziewamy się, że SARB podejmie dziś środki zaradcze, podnosząc kluczową stopę o 50 pb do poziomu 5,25%”.

„Jednak trzecia analityków spodziewa się większego kroku o 75 pb, a niektórzy uczestnicy rynku również tego oczekują. Wymuszone podwyżki stóp obiecują szybszy sukces na froncie inflacji, a bardziej aktywne podejście innych banków centralnych może wywierać presję na SARB. Takie podejście zwiększa jednak ryzyko silniejszych spadków wzrostu”.

„Rand był ostatnio notowany na znacznie słabszych poziomach wobec USD i EUR, co oznacza, że ​​wiele wydaje się już wycenione w odniesieniu do oczekiwań kursowych. Spadek kursu zgodny z oczekiwaniami konsensusu może wywołać pewne rozczarowanie wśród uczestników rynku, wywierając presję na randa”.

„Zaskakująco duży krok lub zaskakująco jastrzębi komunikat może przynajmniej tymczasowo wesprzeć randa, ze względu na rosnące ryzyko możliwe zyski będą jednak prawdopodobnie ograniczone”.

Marcel Mączko

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.