AUD/USD ODDALA SIĘ DALEJ OD WIELOTYGODNIOWEGO MAKSIMUM, SPADA DO 0,6860 PRZY SKROMNEJ SILE USD

AUD/USD spadł drugi dzień z rzędu w związku z pojawieniem się świeżych zakupów USD.
Obawy przed recesją odcisnęły swoje piętno na globalnym sentymencie ryzyka i skorzystały na bezpiecznej przystani.
Inwestorzy oczekują teraz na dane gospodarcze z USA dotyczące krótkoterminowych możliwości handlowych.
Para AUD/USD przyciągnęła niektórych sprzedawców drugi dzień z rzędu w czwartek i cofnęła się dalej z ponad trzytygodniowego maksimum, wokół regionu 0,6930, który dotknął poprzedniego dnia. Spadek doprowadził ceny spot do świeżego dziennego minimum, około 0,6860 w pierwszej połowie sesji europejskiej.

Odwrócenie globalnych nastrojów związanych z ryzykiem – na co wskazuje pojawienie się świeżych wyprzedaży na rynkach akcji – pomogło bezpiecznemu dolarowi amerykańskiemu odzyskać pozytywną trakcję. W rzeczywistości indeks USD stara się teraz budować na nocnym odbiciu od dwutygodniowego minimum, co z kolei wywarło presję w dół na parę AUD/USD.

Nastroje rynkowe pozostają kruche w obliczu obaw, że szybko rosnące koszty finansowania zewnętrznego oraz wojna rosyjsko-ukraińska będą stanowić wyzwania dla globalnego wzrostu gospodarczego. Poza tym nałożenie ścisłej kontroli COVID-19 w Chinach podsyciło obawy o recesję i zaważyło na nastrojach inwestorów, odbijając się na wrażliwych na ryzyko aussie.

Oprócz tego, podwyższona rentowność amerykańskich obligacji skarbowych, wzmocniona jastrzębimi oczekiwaniami Fed, okazała się kolejnym czynnikiem wzmacniającym dolara. Pomimo wycofania się z zakładów na masową podwyżkę stóp o 100 pb w lipcu, inwestorzy wydają się przekonani, że Fed będzie zmuszony do zwiększenia podwyżki jeszcze w tym roku, aby ograniczyć gwałtownie rosnącą inflację.

Z drugiej strony, opublikowane we wtorek minutes ze spotkania w sprawie polityki Banku Rezerw Australii wskazywały, że potrzebne będą dalsze podwyżki stóp procentowych, aby z czasem przywrócić inflację do celu. Może to w pewnym stopniu wesprzeć dolara australijskiego i ograniczyć głębsze straty pary AUD/USD, dając gwarancję ostrożności niedźwiedziom.

Dlatego rozsądnie byłoby poczekać na silną kolejną sprzedaż przed potwierdzeniem, że ostatnie silne odbicie z obszaru 0,6680 lub dwuletniego minimum wyparowało. Idąc dalej, dane gospodarcze z USA – Philly Fed Manufacturing Index i Jobless Claims – mogą dać impuls parze AUD/USD podczas wczesnej sesji w Ameryce Północnej.

Marcel Mączko

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.