EBC SPOTYKA SIĘ W CZWARTEK

Wtorkowe raporty sugerowały, że urzędnicy EBC będą dyskutować o podwyżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych na posiedzeniu w tym tygodniu i nadal negocjują narzędzie „antyfragmentacji”. Szanse na 50 pb wzrosły, wzmacniając euro. Konsensus rynkowy to jednak 25 pb.

Niemiecka rentowność 10-letnia wzrosła o 3% do 1,24%, podczas gdy włoska referencyjna jest płaska i wynosi 3,38%. W środę Włochy będą miały decydujący dzień. Premier Mario Draghi będzie przemawiał w parlamencie po rezygnacji. Rezultatem może być pozostanie Draghiego u władzy lub zmuszenie prezydenta Sergio Mattarelli do rozpisania przedterminowych wyborów.

Euro skorzystało również na złagodzeniu przez Unię Europejską sankcji wobec rosyjskich banków. Niedawno Reuters poinformował, że zgodnie z planem Rosja ma wznowić przepływy gazu Nord Stream 1 w czwartek.

W Wielkiej Brytanii dane gospodarcze pokazały, że stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,8% w ciągu trzech miesięcy kończących się w maju. Średnie tygodniowe zarobki wzrosły o 6,2% w porównaniu z poprzednim rokiem, poniżej 6,9% konsensusu rynkowego. Dane o inflacji zostaną opublikowane w środę. Czerwcowy wydruk CPI będzie kluczowym elementem danych wejściowych dla Banku Anglii. Analitycy TD Securities powiedzieli, że dane dotyczące siły roboczej „nic nie zmieniają dla naszego nadrzędnego wezwania BoE i nadal spodziewamy się, że silny czerwcowy odcisk CPI skłoni bank do podniesienia stopy procentowej o 50 pb w sierpniu”.

Tylko trzech pretendentów pozostaje na czele wyścigu torysów. Kemi Badenoch odpadł w czwartej rundzie z 59 głosami. Rishi Sunak otrzymał 118 głosów (+3 z poniedziałkowego głosowania), Penny Mordaunt 92 (+10) i Liz Truss 86 (+15). W środę dwie nazwy finałowej bitwy zostaną rozstrzygnięte po kolejnej rundzie.

Kurs EUR/GBP byczy, w obliczu oporu na 0,8545
Kurs EUR/GBP kontynuuje odrabianie strat po spadku w zeszłym tygodniu do strefy 0,8400. Cena zbliża się do 20-dniowej prostej średniej kroczącej, która wynosi 0,8542; do tej pory nie utrzymał się powyżej 55-dniowego SMA na poziomie 0,8532. Dzienne zamknięcie wyraźnie powyżej obu linii powinno wskazywać na większą siłę euro. Byczy ton prawdopodobnie utrzyma się w krótkim okresie, przekraczając 0,8485.

Poniżej 0,8460 prawdopodobny wydaje się test 0,8430. Konsolidacja poniżej 0,8430 powinna utorować drogę do kolejnych strat i nowego testu 0,8400.

Marcel Mączko

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.