Psychologia inwestowania. Możesz uzyskać lepszy zwrot z pieniędzy, jeśli nauczysz się ważnych aspektów z teorii finansów behawioralnych

Możesz uzyskać lepszy zwrot z pieniędzy, wyciągając ważne wnioski z teorii finansów behawioralnych.
Psychologia uczy nas, że ludzie są niedoskonałymi procesorami informacji, podatnymi na uprzedzenia, błędy i zniekształcenia percepcyjne. Na pewno więc powinniśmy założyć, że nasze decyzje inwestycyjne muszą być również przedmiotem błędnych wskazówek, błędów i wyobrażeń? Teoria finansów behawioralnych twierdzi, że tak, a główna lekcja jest taka, że ​​psychologia inwestowania przenika cały krajobraz finansowy.


standardowa teoria finansowa mówi, że inwestorzy są racjonalni, rynki wydajne, a oczekiwane zyski są określane wyłącznie przez ryzyko. Z drugiej strony teoria finansów behawioralnych traktuje inwestorów jako zwykłych, a rynki jako nieefektywne, a oczekiwane zwroty są determinowane czymś więcej niż tylko ryzykiem – na przykład ważną rolę odgrywają czynniki emocjonalne.


W praktyce oznacza to, że nawet jeśli wierzymy, że podejmujemy logiczne i racjonalne decyzje, emocje takie jak strach i chciwość mogą przyćmić i zagrozić naszym mądrym wyborom inwestycyjnym. Co możemy zrobić, aby przezwyciężyć te destrukcyjne emocje?


Bądź świadomy uprzedzeń poznawczych

Behavioral Finance uznaje, że inwestorzy cierpią z powodu różnych błędów poznawczych, które mogą negatywnie wpłynąć na ich decyzje inwestycyjne. Badanie z 2011r. opublikowane w British Medical Journal wykazało, że lekarze mogą zmienić zdanie pacjenta na temat operacji w zależności od tego, jak formułują zalecenie. Pacjenci znacznie częściej wybierali operację, gdy mówiono im, że mają 90% szans na przeżycie, a nie 10% śmiertelność.


Podobnie, podczas umieszczania, możliwe jest obramowanie danych tak, aby wyglądały na dodatnie lub ujemne. Dlatego analizując twarde dane, powinniśmy mieć świadomość tego, jak są one prezentowane i jak je formułujemy w naszym umyśle. Dowody pokazują, że subiektywne zaufanie danej osoby do jej osądów jest wiarygodnie większe niż obiektywna dokładność tych osądów. Prowadzi to do błędów związanych z nadmierną pewnością siebie. W badaniach ludzie mają tendencję do oceniania siebie jako „powyżej średniej” pod względem pozytywnych cech, takich jak zdolność prowadzenia pojazdów, perspektywy pracy lub oczekiwana długość życia. Zdolność inwestycyjna nie jest inna. Na szczęście dywersyfikacja portfela to dobry sposób na złagodzenie skutków złego podejmowania decyzji spowodowanych zbytnią pewnością siebie.


Podkreślanie konfirmacji w swojej grupie społecznej oznacza również, że możemy paść ofiarą błędów pasterskich. Mamy tendencję do naśladowania działań większej grupy, bez względu na to, czy są one racjonalne, czy irracjonalne, z powodu powszechnego przekonania, że ​​duża grupa popełnia mniej błędów. Ale w rzeczywistości, inwestycje, które są faworyzowane przez wielu, mogą łatwo stać się przewartościowane z powodu nadmiernego optymizmu, co ostatecznie doprowadzi do ich niedowartościowania. Błędy stadne są bardziej prawdopodobne, gdy mamy niewielkie lub żadne doświadczenie. Sugerowano, że bańka internetowa, która pękła w 2000 roku, była częściowo spowodowana błędem stadnym. Inwestorzy śledzili stado i podejmowali decyzje bez odpowiedniego zrozumienia.


Straty przeważają nad zyskami

Oprócz błędów poznawczych emocje mogą również wpływać na decyzje inwestycyjne. Aby postępować zgodnie z zasadami dobrego inwestowania (dywersyfikacja, płynność, kupowanie tanio i sprzedawanie drogo) musimy być przygotowani emocjonalnie. Jednak historia pokazała, że ​​pomimo zrozumienia tych zasad, mamy tendencję do kupowania drogo i sprzedawania tanio. Pomyśl o podekscytowanych inwestorach, którzy weszli na rynek, gdy rynek osiągnął szczyt w listopadzie 2007 r., by sprzedać w ślepej panice w marcu 2009 r., kiedy osiągnęli dno. Chciwość może powodować wzrost cen akcji, gdy panują warunki rynkowe, ale strach może spowodować swobodny spadek, gdy rynek spada.


Ostatecznie strach i chciwość mogą przesłonić racjonalny, długoterminowy pogląd, jaki powinniśmy przyjąć inwestując. Psychologia inwestowania i ekonomia behawioralna przekładają strach przed utratą wszystkich pieniędzy na tak zwaną niechęć do straty – nieproporcjonalną niechęć do straty w porównaniu z dążeniem do podobnych zysków. W 1979 roku psycholodzy Daniel Kahneman i Amos Tversky podsumowali tę postawę sformułowaniem „straty przeważają nad zyskami”. Może to spowodować, że opisany powyżej niegdyś entuzjastyczny inwestor sprzeda niską cenę, a nawet uniemożliwi innym inwestorom inwestowanie. Strach przed stratą może prowadzić do takiego zachowania, podobnie jak chciwy instynkt zatrzymania pieniędzy.


Dodatkowo strach przed ignorowaniem może prowadzić do nieoptymalnych decyzji inwestycyjnych. Perspektywa zwiększenia bogactwa, gdy rynek idzie w górę, może wywołać strach przed utratą dużych zysków, powodując, że inwestorzy przeskakują na akcje bez ważenia ryzyka. Jednocześnie mamy poczucie chciwości, które sprawia, że ​​zarabiamy więcej.


Porada obiektywna

Chociaż wydaje się, że musimy przezwyciężyć niezliczoną ilość psychologicznych uprzedzeń i emocji, nie wszystko jest stracone. Możemy być niedoskonałymi procesorami danych, ale nie musimy być beznadziejnymi inwestorami. Poświęcając czas na rozpoznanie, że wszyscy jesteśmy podatni na błędy poznawcze, przechodzimy do połowy ich redukcji. Dodatkowo możemy uniknąć negatywnego wpływu naszych emocji, łącząc samokształcenie z delegowaniem decyzji inwestycyjnych profesjonalistom.
Planista finansowy może nauczyć Cię zasad inwestowania i wesprzeć Cię w dokonywaniu właściwych wyborów za pomocą Twoich pieniędzy. Oprócz wykorzystania swojej wiedzy i doświadczenia, aby pomóc Ci osiągnąć cele inwestycyjne, Twój doradca obiektywnie oceni długoterminowy plan, który dla siebie stworzyłeś, który okaże się nieoceniony, gdy Twoje emocje będą próbować zawładnąć. Terminowa komunikacja i środki doradcze mogą również znacznie zmniejszyć obawy wynikające ze zmienności rynku lub zmieniających się okoliczności.


Zatem niezależnie od tego, czy inwestujesz własne pieniądze, ufasz zaufanemu doradcy, czy też jedno i drugie, dowiedz się o finansach behawioralnych, które uczynią Cię ogólnie mądrzejszym inwestorem.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o naszej usłudze doradztwa inwestycyjnego lub o tym, jak możemy pomóc Ci osiągnąć Twoje cele inwestycyjne, zadzwoń do nas, korzystając z poniższego przycisku.

Marcel Mączko

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.