HSBC zgadza się na sprzedaż rosyjskiej spółki zależnej Expobank

HSBC podpisał umowę sprzedaży 100% rosyjskiego banku HSBC na rzecz Expobanku, podał Reuters, powołując się na przedstawiciela brytyjskiego banku. Później HSBC poinformował, że transakcja nadal podlega zatwierdzeniu przez szereg rosyjskich regulatorów.


„Po przeprowadzeniu oceny strategicznej HSBC podpisał umowę sprzedaży 100% HSBC Banku na rzecz Expobank. Zakończenie tej transakcji wymaga zatwierdzenia przez różne organy regulacyjne w Rosji. W wyniku sprzedaży tego aktywa grupa HSBC będzie zaprzestania działalności w Rosji” – powiedział Interfax rzecznik HSBC.

Expobank odmówił komentarza.

Na początku lipca pojawiła się informacja, że ​​brytyjski HSBC negocjuje sprzedaż rosyjskiego oddziału rosyjskiemu Expobankowi . Źródła Bloomberga zauważyły, że negocjacje były wówczas na zaawansowanym etapie.

Transakcja oznaczałaby kolejne wyjście z rosyjskiego rynku dla międzynarodowego banku po rozpoczęciu przez Rosję specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie. W maju francuskie Societe Generale sprzedało swoją spółkę zależną Rosbank grupie Interros Władimira Potanina. W czerwcu Grupa PPF w ramach pierwszej części transakcji sprzedała grupie rosyjskich inwestorów pakiety kontrolne rosyjskich oddziałów, w tym HCF Banku.

W połowie lipca wiceminister finansów Aleksiej Moisejew poinformował , że władze nie wydadzą zgody na sprzedaż rosyjskich aktywów przez zagraniczne banki w odpowiedzi na działania wobec rosyjskich banków za granicą.

HSBC kilka lat temu wycofał się z bankowości detalicznej w Rosji i obecnie obsługuje głównie klientów korporacyjnych. Według rankingu Interfax-100 na koniec 2021 r. łączne aktywa rosyjskiego banku HSBC wyniosły 89,2 mld rubli (70 miejsce w rankingu dla tego wskaźnika).

HSBC poinformował w kwietniu, że jego rosyjska spółka zależna nie przyjmuje już nowych klientów. W pierwszym kwartale grupa odnotowała wydatki związane z rosyjskimi kontrahentami w wysokości 250 mln USD.

Expobank, należący do rosyjskiego przedsiębiorcy Igora Kima, ma biura w ponad 50 rosyjskich miastach i prowadzi działalność korporacyjną i detaliczną. Ani bank, ani jego właściciel nie podlegają sankcjom. Według źródeł Bloomberga Expobank negocjuje również zakup jednostki detalicznej przez amerykański Citigroup.

Na koniec 2021 r. Expobank z aktywami w wysokości 161,8 mld rubli zajmował 41. miejsce w tym wskaźniku w rankingu Interfax-100.

Marcel Mączko

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.