Rosnące obawy o rosnącą inflację i perspektywy stóp procentowych sprzyjają kontynuacji niedźwiedziego trendu na akcjach i zwyżkowego trendu dolara amerykańskiego USD

Rynki odnotowały silne odbicie sentymentu do ryzyka w ciągu ostatnich kilku dni po niepewnym „rajdzie gołębiej osi Fed” z zeszłego tygodnia. W ciągu ostatnich kilku dni większość światowych indeksów giełdowych spadła , a indeks S&P 500 osiągnął bardzo blisko 2,5-letniego minimum, którego nie widziano od czasu paniki związanej z koronawirusem w 2020 roku.


Na rynku Forex silne nastroje związane z ryzykiem wykluczenia prawie wszędzie pchają dolara amerykańskiego w górę i osłabiają waluty towarowe, przy czym pary walutowe AUD/USD i NZD/USD spadają do nowych dwuletnich minimów. Para walutowa USD/JPY notowana jest zaledwie kilka pipsów poniżej najwyższego poziomu odnotowanego od 1998 roku.


WTI Crude Oil nadal rosło do ponad 93 USD za baryłkę po tym, jak OPEC ogłosił w zeszłym tygodniu zmniejszenie produkcji o 2 miliony baryłek dziennie. Jednak od kilku godzin cena spada.
Dzisiaj zostanie opublikowany protokół z posiedzenia FOMC, który będzie uważnie obserwowany w poszukiwaniu wskazówek na temat niedawnego myślenia Fed .


Codzienne przypadki nowych przypadków koronawirusa na całym świecie wzrosły w zeszłym tygodniu po raz pierwszy od lipca, chociaż ogólna liczba jest stosunkowo niska. Szacuje się, że 68,2% światowej populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi, podczas gdy potwierdzono, że około 7,9% światowej populacji zaraziło się wirusem w pewnym momencie, chociaż prawdziwa liczba jest wysoce prawdopodobna większy.


Całkowita liczba potwierdzonych nowych przypadków koronawirusa na całym świecie wynosi ponad 627 milionów, a średni wskaźnik śmiertelności przypadków wynosi 1,05%.

Marcel Mączko

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.