Ministerstwo Przemysłu i Handlu wpisało pierwszy rosyjski bankomat do rejestru sprzętu AGD

Ministerstwo Przemysłu i Handlu włączyło do rejestru sprzętu gospodarstwa domowego pierwszy rosyjski bankomat z funkcją recyklingu gotówki, opracowany przez moskiewskie przedsiębiorstwo SAGA, wynika z przesłania moskiewskiego Departamentu Inwestycji i Polityki Przemysłowej.

SAGA S-200ATM ATM został opracowany wspólnie z koncernem Avtomatika wchodzącym w skład struktur Rostec i został po raz pierwszy zaprezentowany w sierpniu ubiegłego roku na forum Army-2021.

„Wpisanie do rejestru produktów rosyjskich jest niezbędnym elementem udziału w zamówieniach publicznych. Takie towary otrzymują preferencje w konkurencji z produktami zagranicznymi: nabywcy państwowi są zobowiązani do zakupu towarów krajowych, jeśli są one dostępne”, Vladislav Ovchinsky, szef Departamentu Moskiewskiego Inwestycji i Polityki Przemysłowej, poinformował serwis prasowy Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

Według niego urządzenie składa się głównie z rodzimych komponentów i działa na rosyjskim oprogramowaniu, co pozwoli instytucjom finansowym zmniejszyć zależność od zagranicznych dostawców.

Oprogramowanie zastosowane w nowych urządzeniach jest certyfikowane przez wszystkie centra przetwarzania w kraju. Pozwala to na szybką aktualizację oprogramowania urządzeń, zapobieganie wyciekom informacji, ochronę przed fałszywymi banknotami i szybką reorganizację w przypadku nowych banknotów – powiedział Andrey Zholobov, CEO SAGA Technology.

„Poza tym te importowane komponenty, które kupujemy, są dostarczane przez zaprzyjaźnione państwa. Dzięki temu można szybko serwisować nasz sprzęt i poprawiać jakość obsługi” – dodał Żołobow.

Rozpoczęcie sprzedaży ma zostać ogłoszone w październiku 2022 roku. W tym samym czasie umowy o współpracy strategicznej i umowy przedsprzedażowe zostały już zawarte z siedmioma instytucjami kredytowymi – poinformowała firma Interfax.

Przedsiębiorstwo będzie mogło produkować ponad 25 tys. takich bankomatów rocznie. W marcu wiceprezes Związku Banków Rosji Aleksiej Wojlukow oszacował zapotrzebowanie Rosji na bankomaty na około 20 000 sztuk rocznie. W ten sposób wydanie nowych urządzeń będzie w stanie w pełni zaspokoić potrzeby rynku rosyjskiego. Jednocześnie, zgodnie z rządowym dekretem, już w 2022 r. udział rosyjskich bankomatów dla banków z udziałem państwa powinien wynosić 20%.

W marcu duzi zagraniczni producenci bankomatów Diebold Nixdorf i NCR zawiesili dostawy i serwis sprzętu w Federacji Rosyjskiej ze względu na sytuację na Ukrainie. Producenci ci byli popularni w Rosji, bankomaty sieci niektórych instytucji kredytowych składały się głównie z urządzeń Diebold Nixdorf i NCR. Po opuszczeniu Rosji banki zwiększyły zakupy chińskich bankomatów, a rosyjscy dostawcy przenieśli swoje łańcuchy dostaw do krajów azjatyckich. Dzięki podjętym działaniom oraz obecności zapasów części i wyposażenia większość dużych banków nie spodziewała się deficytu w horyzoncie około 9 miesięcy.

SAGA Technologies jest rosyjskim producentem i dostawcą zaawansowanych technologicznie urządzeń i rozwiązań informatycznych z zakresu systemów samoobsługowych. Spółka produkuje bankomaty, terminale płatnicze i informacyjne, kasy samoobsługowe, a także rozwija oprogramowanie systemów płatności oraz rozwiązania programowo-sprzętowe dla infrastruktury transportowej. Firma została założona w 2006 roku, posiada zakłady produkcyjne w Moskwie i regionie moskiewskim.

Marcel Mączko

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.