KIEDY ZAPADNIE DECYZJA W SPRAWIE STÓP PROCENTOWYCH EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (EBC) I JAK MOŻE WPŁYNĄĆ NA EURUSD?

DECYZJA EBC W SPRAWIE POLITYKI PIENIĘŻNEJ – PRZEGLĄD
Europejski Bank Centralny (EBC) ma ogłosić swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej w najbliższy czwartek o 12:15 GMT, po czym odbędzie się konferencja prasowa po posiedzeniu o 12:45 GMT. EBC jest prawie pewien, że podniesie swoje referencyjne stopy procentowe po raz pierwszy od 2011 roku. Tymczasem rynki są podzielone co do tego, czy decydenci EBC będą trzymać się wcześniej ogłoszonej podwyżki o 25 punktów bazowych, czy podwyższyć stopy o 50 punktów bazowych, aby ograniczyć niekontrolowaną inflację.

Według Dhwani Mehty, starszego analityka w FXStreet: „EBC zapewni w tym miesiącu wzrost o 50 punktów bazowych w związku z szalejącą inflacją, wznowieniem dostaw rosyjskiego gazu i faktem, że EBC jest daleko w tyle. Warto również zauważyć, że stawki wstępne mogą teraz dać bankowi centralnemu trochę miejsca na wstrzymanie lub spowolnienie podwyżek stóp, gdy nadejdzie recesja”.

Jak to może wpłynąć na EURUSD?
Biorąc pod uwagę, że EBC już wcześniej zobowiązał się do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp w lipcu, podwyżka o 25 punktów bazowych jest w pełni wyceniona na rynkach i może niewiele zrobić, aby dać znaczący impuls wspólnej walucie. Tymczasem większy ruch może wywołać gwałtowny wzrost rentowności obligacji dla krajów o wysokim zadłużeniu. Ryzyko można jednak złagodzić, jeśli EBC ogłosi szczegóły swojego nowego narzędzia do zwalczania fragmentacji. Niemniej jednak wydarzenie prawdopodobnie wywoła pewną zmienność wokół przecięcia euro i stworzy znaczące możliwości handlowe wokół pary EURUSD.

Eren Sengezer, European Session Lead Analyst w FXStreet, nakreślił ważne poziomy techniczne dla pary EURUSD: „W dół, 1.0170 (zniesienie Fibonacciego 38,2% ostatniego trendu spadkowego) wyrównuje się jako pierwsze wsparcie przed 1.0100 (poziom psychologiczny, zniesienie Fibonacciego 23,6% , 50-okresowa SMA na wykresie czterogodzinnym). Jeśli to drugie zawiedzie, para może ponownie przetestować parzystość. Oporności znajdują się na 1,0200 (poziom psychologiczny), 1,0220 (zniesienie Fibonacciego 50%, 100-okresowe SMA) i 1,0270 (zniesienie Fibonacciego 61,8%).”

Kluczowe uwagi
• Podgląd EBC: Czy nadszedł czas na podwyżkę stóp o 50 pb?

• Podgląd EBC: Trzy kluczowe czynniki, które należy obserwować i dlaczego EUR/USD ma spaść

• Prognoza EUR/USD: podwyżka EBC o 25 pb może nie wystarczyć do ratowania euro

O decyzji EBC w sprawie stóp procentowych
Decyzję EBC w sprawie stopy procentowej ogłasza Europejski Bank Centralny. Zwykle, jeśli EBC jest jastrzębi w kwestii perspektyw inflacyjnych w gospodarce i podnosi stopy procentowe, jest to pozytywne lub bycze dla euro. Podobnie, jeśli EBC ma gołębi pogląd na gospodarkę europejską i utrzymuje bieżącą stopę procentową lub ją obniża, jest postrzegany jako negatywny lub niedźwiedzi.

Marcel Mączko

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.