Eksperci spodziewają się spadku Stoxx Europe 600 o 9,1% w 2022 r.

Moskwa. 22 lipca. INTERFAX.RU – 16 analityków ankietowanych przez Bloomberg obniża swoje prognozy dla europejskiego rynku akcji na koniec 2022 roku w kontekście kryzysu energetycznego w regionie, a także zaostrzenia polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC ) oraz rosnące prawdopodobieństwo recesji.

Średnia prognoza sugeruje spadek złożonego indeksu największych europejskich spółek Stoxx Europe 600 w tym roku o 9,1%, do 444 punktów. Jeśli prognoza się sprawdzi, dynamika indeksu w tym roku będzie najgorsza od 2018 roku.

Najbardziej pesymistyczne prognozy należą do Goldman Sachs Group Inc. i UBS Group AG sugerują najostrzejszy spadek na europejskim rynku akcji od 2008 roku, kiedy indeks kompozytowy stracił 46%.

Średnia prognoza ekspertów na koniec tego roku jest nadal wyższa od aktualnej wartości indeksu, która o 18:30 czasu moskiewskiego wynosi 426,52 pkt. W czerwcu prognozy dla europejskiego rynku akcji były znacznie bardziej optymistyczne, ale wraz z rozszerzeniem się kryzysu gazowego w strefie euro oczekiwania, że ​​gospodarka regionu przyspieszy w drugiej połowie roku, poważnie osłabły.

Marcel Mączko

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.